Витилиго е хронично кожно заболяване, което причинява образуването на бели петна по повърхността на епидермиса. Този здравословен проблем е известен от преди хиляди години. Заболяването се среща в 1-2% от населението. В здравните портали за левкодерма има предоставена информация, която ще помогне на страдащите да разберат рисковите фактори и начините за лечение на това заболяване.
Все още няма точна причина за развитие на витилиго. Това може да е автоимунно заболяване, което започва с появата на малки бледи петна по кожата, които с течение на времето се разпространяват по цялото тяло. Засегнатите части могат да включват косата, веждите, миглите и ретината. По-често заболяването се среща при хората с тъмна кожа.
Пациентите страдащи от левкодерма имат повишен риск от развитие на автоимунни заболявания като хипертиреоидизъм. При витилиго, имунната система може да унищожи меланоцитите в кожата. Повечето от пациентите забелязват появата на петната преди 20 годишната си възраст. Често те се образуват в области с леки наранявания или слънчево изгаряне. Целта на лечението е да спре или забави прогресирането на депигментацията и възстановяване на естествения цвят на кожата.
Причини за възникване на левкодерма
Най-честите причини за поява на това заболяване включват:
– Генетичен фактор;
– Зона от тялото със стара травма;
– Тъмна кожа;
– Изгаряне и дълбоки кожни инфекции;
Симптоми на витилиго
Някои от признаците за заболяването са следните:
– Загуба или промяна в цвета на вътрешния слой на окото;
– Внезапна или постепенна загуба на пигмент в някои области на тялото;
– Сив цвят на косата;
– Загуба на пигмент във вътрешността на устата;
Лечение на левкодерма
Пациентите трябва да приемат В-мултивитаминен комплекс всеки ден. Освен това прием на фолиева и аскорбинова киселина е препоръчително.
Мощен противовъзпалителен крем съдържащ кортизон, може да подобри състоянието, ако се прилага към засегнатите райони на кожата в ранен стадий на болестта.
Крем със съдържание на витамин Д, също е ефикасен за хора страдащи от витилиго.
Пациенти, които имат малки участъци от кожата засегнати от болестта и са със стабилно здраве, могат да се подложат на хирургична трансплантация.